PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=831957}

Świat w ogniu: Początki

World on Fire
6,4 650
ocen
6,4 10 1 650
Świat w ogniu: Początki
powrót do forum serialu Świat w ogniu: Początki

"Polacy mają rowery, Niemcy mają czołgi". Genialny skrót nieudaczności, niewydarzoności i koślawości kraju z wielkimi pretensjami do bycia zawsze przez kogoś ratowanym ,czy chronionym a nigdy nie nawiedzonego prostym pomysłem, że takie rzeczy to każdy raczej we własnym zakresie...

ocenił(a) serial na 5
Mamasloo

ty się nie ucz historii Polski z brytyjskich filmów

dejker

Masz jakiś większy problem z UK? Niemcy tak Polaków by nie przedstawili pozytywnie jak Anglicy

ocenił(a) serial na 5
Karolinka9494

Masz rację. Nawet widać, że autorzy mieli dobre intencje . Sympatia do Polski jest wyczuwalna. Jednak ich wiedza o wojnie obronnej z 1939 roku jest ... rozweselająca.

Mamasloo

My w 1918 odzyskalismy niepodległość po 129latach a wojna była 20 lat później. To jak się zbudowalismy to było niesamowite mając taki mały staż kraju. A sojusze były jak dziś NATO i UE silne. Zostały złamane. To tak jakby unia i NATO nie pomogły gdyby dziś była wojna. Polska to nie Ukraina która nie ma i Joe miala żadnych sojuszu. Płacimy składki etc

Karolinka9494

Staż kraju to mieliśmy blisko 1000-letni. Od chrztu Polski, zdaje się. ;) Jakie sojusze, sprawdź najpierw choćby na Wikipedii, zanim coś napiszesz... Sprawdź, jaki krótki "staż" miało USA. Poczytaj o epoce postkolonialnej, a potem pisz.
Inna sprawa, że Amerykanie w latach 90-tych faktycznie myśleli, że my popylamy na rowerach :D

mgraf

123 lata pod zaborami i 20 lat na odbudowano państwa to nie jest duzo nawet z historią 1000 lat. To z rowerami to przenośna do tego że mieliśmy jawnie słabsze wojsko od niemcow. Tak jest i dziś. Jakiej Wikipedii? Ja czytałam to w książkach i w szkole. Wszyscy wiedzą że mieliśmy sojusz z UK i Francja że w ciągu 3 dni wypowiedzią wojnę i przyszła pomoc w razie ataku na nasz kraj. To się nie różni od dzisiejszego sojuszu w NATO dlatego mówi się o zdradzie zachodu więc polsko na ww2. Oni mieli taki obowiązek z tego nauka że sojusz można złamać jak jest nie na rękę. Trump z polityką american first nam nie pomoże moim zdaniem. Szybciej UK

ocenił(a) serial na 5
Karolinka9494

A niby jak UK może nam pomóc? Pewnie tak samo jak Ukrainie w sprawie Krymu. Tylko US mają jakieś możliwości. Ale tak naprawdę to nawet im bym nie ufał. Sprzedadzą nas za czapkę gruszek.

dejker

Ukraina nie miała i nie ma żadnych sojoszow i mimo proukrainskiego podejścia rządu polskiego prawda jest taka że nikt im nie mosi pomagać. Ja szczerze nie chce im dostarczać nawet broni. Polska jest w innej sytuacji i naprawdę wierzę że wojny nie będzie. Ale jak powiedział odyn,, nie chcij wojny ale bądź na nią przygotowany,, tak to cytat z avengers hehe. USA jest za oceanem a UK blisko. Nie wiem poprostu tak czuję że będzie dobrze.

ocenił(a) serial na 5
Karolinka9494

Tak naprawdę to mieliśmy wtedy tylko 18 lat pokoju. Od 1921 do 1938. A w międzyczasie Wielki Kryzys. Uważam, że nasi przodkowie i tak dokonali wielkich rzeczy. Kiedyś myślałem o polskim międzywojniu krytycznie. Ale gdy widzę jak my się teraz męczymy z naszą niepodległością od 31 lat to stwierdzam, że tamto pokolenie i jego dokonania należy podziwiać.

dejker

Tak właśnie masz rację

Karolinka9494

Nie 129, a 123. Nie porównuj przedwojennych sojuszy z Anglią i Francją do członkostwa w NATO, bo kompletny nonsens. Co tu do rzeczy ma UE? I se uporządkuj jakoś wiedzę historyczną, bo to, co piszesz to poziom czytanek dla ułomnych umysłowo, na dodatek pomieszany z poplątaniem.

Mamasloo

Nie było polskiego wojska rowerowego, były kompanie kolarzy-zwiadowców, którzy nie byli przeznaczeni do bezpośredniego udziału w walce, zwłaszcza z czołgami. Podobny (ale nowy!) fałsz historyczny, jak szarże ułanów z szablami na czołginiemieckie.

ryslew2061

To wracaj do książek jak cie to fascynuje ja oceniam marny ale pozytywny serial. Takich szczegółów to ja nie wiem i nie muszę. Oni się dobrze przygotowali czytałam o tym wiernie otworzyli pocztę Gdańska z polksich kronik dokumentalnych i filmów przedwojennych.

Karolinka9494

Nie wiem, czy Pocztę odtworzyli dobrze czy źle, ale to kwestia drugorzędna. Fałsz polega na tym, że jako obrońców Poczty pokazano polskich żołnierzy, którzy niejako prywatnie przedarli się z Warszawy i dzielnie walczyli. To piramidalne kłamstwo, bo obrońcami Poczty byli niemal w 100% jej pracownicy, którzy po kilku godzinach się poddali i zostali niezwłocznie rozstrzelani, gdyż jako cywile nie podlegali konwencji genewskiej o jeńcach wojennych.

ryslew2061

Na rowerach to popylało trochę Niemców. Tylko nie chcieli tego zanadto pokazywać w kronikach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones